Бібліотечні цікавинки

 Бібліотечні цікавинки «Чи знаєте ви, що … 

1. «Бібліотека» - в перекладі з грецької мови означає «зібрання книг».

 2. Перші публічні бібліотеки у Римі заснував Юлій Цезар.

 3. У Давньому Єгипті бібліотеки мали назви : «Притулок мудрості», «Дім життя». Але користуватися ними могли тільки багаті, заможні люди: фараони, жерці храмів. Для простих людей бібліотеки були зачинені. 

4. Фараону Рамзесу належало велике книгосховище і назвав він його «Цілительницею душі». («Аптека для душі») 

5. У далекому минулому книги зберігалися під монастирським склепінням, прикуті ланцюгами.

 6. У Середні віки за вкрадену чи пошкоджену книгу відрубували руку. 

7. Засновником першої бібліотеки в Київській Русі був ЯрослаМудрий (у Києві в 1037р. при Софіївському соборі). 

8. Першим друкарем в Європі був Йоганн Гутенберг, який в середині ХУ ст. у Німеччині надрукував Біблію - перше друковане видання, яке було назване шедевром раннього друку.

 9. Першодрукарем на Русі був Іван Федоров, який у 1573 році у Львові заснував першу типографію, і саме він в Україні видав першу друковану книгу «Апостол». 

10. Найбільшою бібліотекою у світі є Національна бібліотека Конгресу США (Вашингтон), заснована у 1800році. Нараховує більше 23млн. книг. 

11. Найбільша бібліотека в Україні – Центральна наукова бібліотека ім. Вернадського, її фонди становлять близько 15 млн. примірників.

 12. Найменша «бібліотека» у світі знаходиться в індійському місті Амрітсарі, у ній зберігається….1 книга! 

13. Найбільша у світі книга побачила світ у 1832 році у Лондоні. Вона називається «Пантеон англійських героїв», її довжина – 5,7 метрів, ширина – 3,7 метрів. Розмір літер цієї книжки становить 15 см.

 14. Найтовстіша книга у світі – англійський словник, що має 8600 сторінок. 

15. Найбільше багатотомне видання – китайський енциклопедичний словник, який нараховує 5113 томів.

 16. Одна з найменших у світі книг – «Байки» Івана Крилова, видана у Санкт-Петербурзі у 1856р. Книга менша за поштову марку. Прочитати «Байки» можна тільки за допомогою лупи.

 17. А найменшою книгою у світі є книга, видана у 1896 році у м. Падуя (Італія). Розміри її становлять 16 х 11мм., що дорівнює приблизно величині людського нігтя. Це лист Галілея.

18. Найбільш тиражною є Біблія (близько 6 млрд. примірників). 

19. Американський письменник Елберт Хаббард (1856 -1915 рр.) прославився як автор однієї із найкоротших і найпопулярніших книг у світі. У 1898 році він опублікував книгу «Нариси тиші», в якій були тільки пусті сторінки. 

20. Вперше про самостійність бібліотечної професії поставив питання відомий німецький бібліотекознавець 18 століття Ф.Еберт. Саме він був автором перших бібліотечних підручників, а співавтором був його співвітчизник – М. Шреттінгер.

 21. Майже 30 років (з 1812 -1841рр.) відомий російський байкар І.А.Крилов служив бібліотекарем та завідуючим відділом російських книг у Публічній бібліотеці в Петербурзі.

 22. Російський математик М.І. Лобачевський, професор Казанського університету був призначений Радою університету директором університетської бібліотеки. 

23. Більше 50 років працював у Публічній бібліотеці в Петербурзі видатний мистецтвознавець, художній і музичний критик В.В. Стасов.

 24. Один компакт-диск (різновид оптичного диску) вміщує 25 тис. сторінок тексту. 

25. На компакт-дисках площею 4м. кв. можна помістити тексти всіх книжок світу. 

26. Кількість книг, яку може прочитати людина за все своє життя, не перевищує 6 – 8 тис., якщо читати щоденно по 50 сторінок.

1 коментар: